-barcelona-si-bayern-in-semifinale-

FC Barcelona a trăit periculos returul sferturilor de finală din Champions League. După 2-2 în tur, Barcelona a obţinut calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, datorită remizei de aseară, de pe teren propriu, 1-1 , cu echipa franceză Paris Saint-Germain.

Pentru FC Barcelona a marcat Pedro '71, iar pentru Paris Saint-Germain a înscris Pastore '50.

În tur, scorul a fost egal, 2-2, iar catalanii au acces în semifinale datorită faptului că au marcat mai multe goluri în deplasare.

Mult mai simplu au stat lucrurile în sfertul de finală dintre Juventus Torino şi Bayern Munchen.

Italienii nu au avut forţa să întoarcă rezultatul de pe Alianz Arena, 0-2, şi au pierdut cu acelaşi scor şi jocul de pe teren propriu. Mandzukici '64 şi Pizarro '90+1 au marcat aseară pentru o calificare facilă a bavarezilor în penultimul act al competiţiei.

Tragerea la sorţi pentru semifinalele Ligii Campionilor are loc vineri la Nyon.