Acțiune inedită a salvamontiștilor de la Râșnov, care au intervenit duminică după-amiază pentru a salva o capră neagră, care avea un picior fracturat.
Animalul ajunsese în vecinătatea Cabanei Mălăiești, în zona unde, de obicei, pășunează caii, iar turiștii și salvatorii aflați la cabană și-au dat seama că este ceva în neregulă în momentul în care au zărit capra care încerca să sară și nu putea.
S-au apropiat de ea, iar animalul rănit nu s-a agitat, simțind parcă, după spusele martorilor, că oamenii au venit s-o salveze.
Ion și Vlad Adămuță, tată și fiu, membri în echipa Salvamont Râșnov, au cărat capra neagră în spate până în zona Glăjărie, de unde a fost preluată de o mașină și dusă la veterinar.
Animalul a intrat în operație, urmând ca după această intervenție chirurgicală și modul în care se va recupera, specialiștii să hotărască unde va putea supraviețui pe viitor în siguranță.
Fii primul care posteaza un comentariu la articolul Acțiune inedită a salvamontiștilor râșnoveni.
Nume
Comentariu