adio-liga-europa

Steaua a fost eliminată din optimile Ligii Europa de Chelsea Londra, deţinătoarea trofeului Champions League. După 1-0 pe Naţional Arena, „Reghe Boys” sperau că pot ucide regina Europei şi se pot califica în sferturile de finală ale competiţiei. Din păcate, Chelsea şi-a revenit chiar la meciul cu Steaua şi a învins formaţia bucureşteană cu scorul de 3-1, calificându-se astfel în sferturi. Steaua a început bine partida şi şutul lui Rusescu a fost respins în extremis de Peter Cech. Londonezii au reuşit să deschidă scorul prin Mata, care a reuşit să strecoare mingea în poarta lui Tătăruşanu. Steaua a continuat să joace ca o echipă mare şi a  reuşit să egaleze la ultima fază a primei reprize, când după un corner a lui Bourceanu, Vlad Chiricheş a pus mingea sub bară şi astfel Steaua avea prima şansă la calificare. Din păcate pentru fanii Stelei, Chelsea a arătat foarte bine în repriza secundă, la fel cum a făcut-o şi la mijlocul săptămânii trecute cu Manchester United, când a revenit de la 2-0 şi a reuşit să egaleze. Acum John Terry a dus-o pe campioana Europei în avantaj cu o lovitură de cap, iar Fernando Torres a asigurat calificarea englezilor în sferturi. Torres a ratat şi o lovitură de la 11 metri. Steaua a fost suţinută din tribune de peste 5000 de români, care au încurajat trupa lui Reghecampf pe durata întregii partide. Cu scorul general de 3-2, Chelsea merge în sferturi în timp ce Steaua spune adio competiţiilor europene din acest sezon.