Alexandra Dulgheru a învins-o pe Eugenie Bouchard

alexandra-dulgheru-a-invinso-pe-eugenie-bouchard

Jucătoarea de tenis Alexandra Dulgheru, locul 69 WTA, a învins-o, azi noapte, cu scorul de 6-4, 6-4, pe Eugenie Bouchard, locul 7 în ierarhia mondială. Astfel, Romania a egalat, 1-1, scorul în intalnirea cu Canada, de la Montreal, din barajul pentru Grupa Mondiala a Cupei Federatiei. În primul meci, Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA, a fost invinsă, scor 4-6, 7-5, 6-4, de Francoise Abanda locul 260 în lume, după două ore şi 39 de minute de joc. Begu a fost vizibil afectată în setul trei, de o problema la piciorul stâng. Astăzi sunt programate partidele de simplu Eugenie Bouchard - Irina-Camelia Begu şi Francoise Abanda – Alexandra Dulgheru, dar şi meciul de dublu dintre Gabriela Dabrowski /Sharon Fischmann şi Andreea Mitu/Raluca Olaru. În cazul în care Irina Begu nu va putea evolua in meciul din ziua a doua a intalnirii, ea va fi inlocuita de Andreea Mitu, locul 104 WTA. Învingătoarea din partida Canada-Romania va evolua in 2016 in cea mai inalta divizie a competitiei, iar invinsa va juca in Grupa Mondială II. După victoria Alexandrei Dulgheru scor 6-4, 6-4 în faţa numărului 7 WTA, sportiva noastră a ironizat gestul lui Eugenie Bouchard de la tragerea la sorți. Atunci, canadianca a refuzat să dea mâna cu românca. După ce a învins-o pe Bouchard, chiar la ea acasă, Alexandra Dulgheru s-a dus spre stafful ei și a lăsat impresia că vrea să dea mâna cu cei de acolo, însă toţi s-au prefăcut că nu vor să facă acest lucru, amintind de gestul nesportiv al lui Bouchard de la tragerea la sorţi. Alexandra Dulgheru s-a întors apoi, la fileu şi a dat mâna cu sportiva din Canada în faţa căreia tocmai câştigase.