antrenament-bun-cu-magura-cisnadie

Echipa de handbal feminin, Corona Brașov, a câștigat primul amical al verii. Fetele antrenate de Bogdan Burcea și Dumitru Berbece au învins formația Măgura Cisnădie cu scorul de 28-26 (11-16). Brașovencele vin după o perioadă lungă în care nu au văzut mingea, ele lucrând mai mult fizic. Hotea și compania au intrat in sala abia în această săptămână iar acest lucru s-a văzut în prima repriză în care fetele de la Corona au făcut foarte multe greșeli. Trupa din Cisnădie a jucat exact și la pauză conducea nesperat cu 16-11. În partea secundă, brașovencele au ridicat nivelul jocului și au reușit să întoarcă soarta partidei și să câștige jocul cu 28-26. Pentru Corona au marcat: Zamfir 11 goluri, Chiper și Pricopi câte 4 reușite, Hotea 3,  Briscan 2, Bondar, Dincă, Ciuciulete și Cartaș câte un gol fiecare. O evoluție destul de bună a avut și goalkeeperul Ana Maria Mârcă. Ea a încheiat jocul cu 13 mingi apărate. De partea cealaltă s-au remarcat Roxana Gatzel-Han cu 8 goluri și Natasa Krnici cu 7 reușite. „A fost un test util. Suntem la început mai avem multe de pus la punct, dar eu sunt mulțumit de fete. M-a bucurat foarte tare faptul că am reușit să revenim în joc după ce am fost conduși cu cinci goluri și am câștigat jocul. Am reușit să le dau minute de joc tuturor fetelor. Urmează o nouă săptămână de antrenamente după care vom merge la turneu la Cluj”, a spus antrenorul Coronei, Bogdan Burcea.