astra-a-castigat-supercupa-romaniei

Tehnicianul braşovean, Daniel Isăilă, e pe cai mari la Astra după ce a reuşit să câştige un nou trofeu pentru trupa din Giurgiu. Echipa Astra Giurgiu, deţinătoarea Cupei României, a câştigat Supercupa României, după ce a învins, pe Arena Naţională, cu scorul de 6-4, în urma executării loviturilor de departajare, campioana Steaua Bucureşti.La finalul celor 90 de minute de joc şi a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 1-1. În minutul 45, Tănase a inventat o pasă pentru Chipciu care a marcat de la opt metri cu un şut la colţul lung. Astra a egalat în minutul 74, când Enache a reluat cu capul o centrare perectă a lui Ben Youssef. La loviturile de departajare pentru Astra au transformat: Găman, Seto, Morais, Laban şi Budescu. Pentru Steaua au înscris Keşeru, Pîrvulescu şi Latovlevici, în timp ce Filip a ratat. Astra Giurgiu a câştigat Supercupa României pentru prima oară în istorie. Căpitanul echipei Astra Giurgiu, Constantin Budescu, a primit trofeul Supercupa României, care a fost oferit de preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, şi de secretarul general al forului, Gheorghe Chivorchian.Cel mai bun jucător al Supercupei României a fost desemnat portarul Astrei, Silviu Lung, care a reuşit să apere execuţia lui Filip la loviturile de departajare. Astfel tehnicianl braşovean al Astrei Giurgiu, Daniel Isăilă, a cucerit al doilea trofeu pentru formaţia giurgiuveană după ce în finalul sezonului trecut a câştigat Cupa României.