astra-e-prima-finalista

Echipa Astra Giurgiu s-a calificat în finala Cupei României - Timişoreana, după ce a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia Petrolul Ploieşti, deţinătoarea trofeului, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei.În tur, la Ploieşti, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 0-0. În minutul 22, Albin a şutat în transversală dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri, dar Tamuz a urmărit balonul şi a înscris cu capul de la 6 metri, pentru Petrolul. În partea secundă, în minutul 52, Budescu a adus egalarea pentru giurgiuveni după ce a reluat din prima o centrare a lui Yahaya. Golul calificării Astrei a fost înscris de fundașul Paul Papp cu o lovitură cu capul din trei metri în ultimele secunde ale partidei. Mijlocaşul Vlad Morar (Petrolul) a fost eliminat, în minutul 85, după ce a primit al doilea cartonaş galben pentru o intrare cu talpa asupra lui Enache. Imediat după eliminare, Morar a urcat în tribune alături de suporterii ploieşteni. În cea de-a doua semifinală, care va avea loc astăzi, de la ora 20.30, pe Arena Naţională din Capitală, se vor întâlni echipele Dinamo şi Steaua. În tur, steliştii s-au impus, cu scorul de 5-2.