begu-e-in-sferturi-la-charleston

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA Premier de la Charleston din SUA, dotat cu premii totale de 690.000 dolari, după ce a dispus de Monica Puig din Puerto Rico, scor 1-6, 6-2, 7-6, după două ore și 22 de minute de joc. Românca și-a asigurat un cec de 17.300 de dolari și 100 de puncte WTA. Adversara ei din sferturi va fi nemțoaica Angelique Kerber, principala favorită a competiției și ocupanta poziției secunde în clasamentul WTA. Kerber a trecut în optimi de Kristina Kucova din Slovacia cu scorul de 6-2, 6-3. Begu și Kerber s-au mai întâlnit de patru ori până acum, iar scorul este egal 2-2. Nemțoaica a câștigat în 2013 la Indian Wells, scor 6-3, 6-2 și în 2015 la Charleston în sferturile de finală cu 7-6, 7-6. Begu s-a impus de două ori în fața lui Kerber în 2015, la Australian Open, scor 6-4, 0-6, 6-1 și la Roma, scor 6-3, 6-3.