bistrita-a-produs-surpriza-rundei

FC Vaslui nu mai sperie pe nimeni. Formaţia antrenată de Viorel Hizo a încheiat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1 (0-1), cu ultima clasată, Gloria Bistriţa, într-un meci contând pentru etapa a 22-a a Ligii I. Pentru FC Vaslui a marcat Sânmărtean '90+4 (penalti), iar pentru Gloria a înscris Bucur '2. Bistriţa a deschis scorul în minutul doi când Bucur a reluat cu capul de la circa şase metri, după o lovitură de colţ. Sânmărtean a egalat în ultimul minut al prelungirilor dintr-un penalti, acordat de arbitrul Marcel Bîrsan, după un presupus fault asupra lui Milanov. În minutul 74, tehnicianul formaţiei moldovene, Viorel Hizo, a fost trimis în tribună, după ce a şutat o minge înspre arbitrul asistent Octavian Şovre. Nicolae Manea, antrenorul Gloriei, a împlinit, luni, în ziua meciului, 59 de ani. Iată rezultatele complete ale rundei: Gaz Metan Mediaş - Viitorul Constanţa 4-1, CSMS Iaşi - CFR Cluj 1-1, Astra Giurgiu - FC Braşov 3-0, Rapid Bucureşti - Petrolul Ploieşti 0-0, Oţelul Galaţi - Pandurii Târgu Jiu 1-0, Ceahlăul Piatra Neamţ - Steaua Bucureşti 3-4, Universitatea Cluj - CS Turnu Severin 1-0, Dinamo Bucureşti - Concordia Chiajna 2-0 (Dinamo a deschis scorul cu patru minute înainte de finalul jocului) şi FC Vaslui - Gloria Bistriţa 1-1. În clasament pe primul loc este Steaua cu 56 de puncte, pe doi este Astra Giurgiu cu 44 de puncte iar pe ultima treaptă a podiumului se află Pandurii Tg. Jiu cu 41 de puncte. FC Braşov ocupă locul nouă în clasament cu 29 de puncte.