Rutierul brașovean Eduard Grosu a reușit o super performanță. Ciclistul crescut la Zărnești a terminat etapa a 10-a din Il Giro pe poziția a 12-a, la doar 18 secunde de învingător. Ciclistul australian Richie Porte (Sky), unul dintre favoriții Turului Italiei, a fost penalizat de comisarii de cursă cu 2 minute, pentru depanare interzisă, în cursul etapei a 10-a, de marți, încheiată la Forli, astfel că a căzut în clasamentul general de pe locul 4 pe 12, la 3'09" de purtătorul tricoului roz, spaniolul Alberto Contador. Italianul Nicola Boem (Bardiani) a terminat învingător, marți, în etapa a 10-a a Turului ciclist al Italiei iar spaniolul Alberto Contador (Tinkoff - Saxo) și-a păstrat tricoul roz de lider. Printre rutierii care s-au bătut la sprintul plutonului, sosit la 18 secunde de învingător și avându-i în componență pe ocupanții primelor două locuri ale clasamentului general, Contador și italianul Fabio Aru (Astana), s-a aflat și românul Eduard Grosu (Nippo — Vini Fantini), situat pe locul 12 în etapă. Celălalt rutier român, Serghei Țvetcov (Androni), a sosit pe 145. La general, Țvetcov este pe 163, iar Grosu a urcat 3 locuri până pe 176.