Localitatea Halle din Germania a fost capitala mondială a karate-ului timp de 2 zile. În perioada 8-9 octombrie 2011  s-a desfăşurat a XIX-a ediţie a Campionatului Mondial SKDUN  şi a IV a ediţie a Cupei Mondiale SKDUN pentru Kohai, eveniment la care au luat parte peste 1000 sportivi din 27 de ţări. JKA România, sub comanda antrenorului Dragoş Chiru, a deplasat alături de lotul naţional al României  8 sportivi, care au reuşit să urce pe podium de trei ori. Sandu Cezar  a urcat pe a doua treaptă a podiumului, la kata copii 10 -11 ani. Tot o medalie de argint a reuşit să câştige şi Ivan Bogdan, la kumite juniori 16-17 ani. Ultima sportivă care a urcat pe podium a fost Adina Seitz, medalie de bronz la kumite copii 12-13 ani.
”Campionatul Mondial a fost un eveniment deosebit foarte greu  datorită numărului mare de concurenţi, impecabil organizat de federaţia din Germania. Sportivii braşoveni au reuşit să urce pe podium şi la acest eveniment şi nu pot decât să îi felicit“, a declarat antrenorul Dragoş Chiru.