Pentru a elabora un plan prin care să se sporească măsurile de siguranţă din localităţile braşovene care au populaţie majoritară de etnie romă, conducerea Autorităţii Teritoriale de Ordine Publică (ATOP) s-a întâlnit cu autorităţiile locale din comuna Caţa. Concluzia unanimă: localitatea Caţa este cea mai liniştită comunitate din judeţ care are în componenţă o populaţie majoritară de etnie romă. Lipsa locurilor de muncă şi neplata amenzilor datorate comunităţii locale sunt principalele probleme cu care se confruntă comuna braşoveană Caţa. Aici, 80% din populaţie este de etnie romă. Primarul comunei Caţa, Gheorghe Vocilă susţine că principala sursă de subzistenţă a locuitorilor din zonă este creşterea animalelor. „Comuna noastră nu s-a făcut remarcată la capitolul infracţiuni. De obicei romii noştri sunt liniştiţi şi deocamdată îi putem ţine sub control fără probleme. Chiar şi aşa, nu putem să ne culcăm pe o ureche şi trebuie să fim mereu în munca de prevenire, alături de poliţişti şi  profesori. Sărăcia este cea mai mare problemă a comunei noastre. Din păcate, foarte mulţi localnici nu au locuri de muncă şi trăiesc doar din ajutorul social”, a declarat Vocilă.
La Primăria Caţa sunt înregistrate în prezent peste 150 de dosare de încasare a ajutorului social. Anul trecut, prin neachitarea taxelor şi amenzilor s-a adus un prejudiciu de două miliarde de lei la bugetul Consiliului Local.