champions-league-video-(1)

Surpriză de proporții în sferturile de finală ale Champions League. Câștigătoarea trofeului, FC Barcelona, continuă forma slabă din ultima perioadă și a fost eliminată de Atletico Madrid. După un 2-1 chinuit pe Camp Nou, trupa lui Luis Enrique era favorită la calificare. Atletico a început în forță și Gabi, Carasco și Griezman au tras primele semnale de alarmă. Echipa lui Cholo Simeone a deschis scorul în minutul 36, prin francezul Griezmann care a reluat cu capul o centrare perfectă a lui Saul Niguez. Atletico s-a apărat excelent și a blocat toate atacurile Barcei care a avut o posesie de peste 70%. Trupa lui Simeone a dat lovitura de grație pe final, după ce Iniesta a comis henț în propriu careu, oprind cu mâna centrarea lui Filipe Luis. Griezmann a transformat cu sânge rece și Atletico e în semifinale.

În celălalt meci, Bayern Munchen a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-1) manșa a doua a sferturilor de finală cu Benfica și s-a calificat fără emoții în semifinalele Ligii Campionilor. Bayern, victorioasă în tur cu 1-0, a condus cu 2-1 pe Da Luz, dar s-a mulțumit și cu un egal, 2-2, care i-a asigurat prezența în semifinale pentru al cincilea sezon consecutiv. Benfica a deschis scorul prin mexicanul Jimenez (27), dar Bayern a restabilit egalitatea prin chilianul Vidal (38). La reluare trupa lui Guardiola a reușit să puncteze prin Tomas Muller și și-a asigurat practic prezența în semifinale. Talisca a închis tabela la 2-2 în minutul 76 din lovitură liberă. Benfica a nu a putut conta în acest meci pe trei jucători ofensivi, Jonas, Gaitan și Mitroglou, iar din minutul 75 a rămas și fără antrenor, Rui Vitoria fiind trimis în tribună pentru proteste, după ce Javi Martinez a fost iertat de eliminare, după un fault în postură de ultim apărător.