chelsea-a-cucerit-liga-europa

Formaţia Chelsea Londra a câştigat Liga Europa, după ce a învins, pe Amsterdam ArenA, echipa portugheză Benfica Lisabona, scor 2-1, golul victoriei fiind marcat de Branislav Ivanovici, în minutul 90+3. Golurile au fost marcate de Torres '60 şi Ivanovici '90+3, pentru Chelsea, respectiv Cardozo '68 (penalti), după un henţ al lui Azpilicueta, pentru Benfica. În minutul 51, Cardozo a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Chelsea Londra a devenit prima echipă din istorie care deţine în acelaşi timp Liga Campionilor şi Liga Europa, după ce a câştigat a doua competiţie europeană, aseară, pe Amsterdam ArenA, în faţa formaţiei Benfica Lisabona. Chelsea deţine şi trofeul Ligii Campionilor, câştigat anul trecut în faţa echipei Bayern Munchen, până la finala de anul acesta, programată la 25 mai, pe Wembley, între Bayern Munchen şi Borussia Dortmund. Chelsea a devenit a patra echipă din istorie care a câştigat patru trofee europene, Liga Campionilor, Cupa Cupelor, Liga Europa şi Supercupa Europei, alăturându-se astfel formaţiilor Ajax, Bayern Munchen şi Juventus. Tehnicianul Rafael Benitez a mai câştigat Cupa UEFA, actuala Liga Europa, în 2004, cu Valencia, devenind al doilea antrenor care câştigă această competiţie cu două echipe diferite, după italianul Giovanni Trappatoni. Dublă campioană a Europei în 1961 şi 1962, Benfica se află la a şaptea finală europeană pierdută.