Chelsea și Real Madrid s-au calificat în semifinale

chelsea-si-real-madrid-sau-calificat-in-semifinale

Real Madrid și Chelsea Londra sunt primele echipe calificate în semifinalele Champions League. Real Madrid a fost învinsă cu 2-0 de Dortmund, dar s-a calificat graţie victoriei din tur (3-0). Fără starul Cristiano Ronaldo, accidentat, jocul madrilenilor a fost unul foarte slab, semn că absenţa portughezului din echipă cântăreşte enorm. Marco Reus a fost marcatorul celor două goluri ale Borussiei Dortmund, în minutele 24 și 37. Mkhitaryan putea duce meciul în prelungiri, dar fostul fotbalist al lui Şahtior a ratat cu poarta goală, în minutul 65. În penultimul act al competiției a ajuns și Chelsea. Londonezii au remontat spectaculos, după ce au pierdut în tur la Paris cu 3-1. Schuerrle a deschis scorul în minutul 32 iar senegalezul Demba Ba a semnat calificarea formației lui Mourinho, cu numai două minute înainte de finalul partidei. În această seară de la ora 21.45 se joacă ultimele două meciuri din sferturile de finală. Pe Vicente Calderon, Atletico Madrid primește vizita extratereștrilor de la FC Barcelona. După 1-1 în tur pe Camp Nou, Messi și compania au de muncit pentru a se califica în semifinale. În celălalt meci al serii, la Munchen, Bayern întâlnește Manchester United. În tur pe Old Trafford, cele două formații au remizat, scor 1-1.