"Când am revenit în spitalul de stat de la cel privat ( eu am crescut la stat, la privat am stat doar 5 ani), am simțit ușurare. Scăpasem de constrângerea bugetară"- senatorul Florin Orțan, la Mix Actual. Adică? Adică poți avea nevoie de 4 stent-uri și să nu ai bani decât de două... Ce face atunci doctorul, se încadrează în buget, ca meșterul care nu pune gresie decât în baie, dacă pentru bucătărie nu-i buget? Dar dacă apare o complicație, care crește costul operației ? E o problemă de etică. Ce preț are etica? 
S-a " ofticat" chirurgul Florin Orțan pe doctorul Moldovan de la Sfântul Constantin, când acesta a fost propus cetățean de onoare? (toți consilierii PSD s-au opus, de fapt, amorsând iar dihonia stat-privat în medicina brașoveană) " Am fost colegi de facultate la Târgu Mureș, cumnatul lui mi-a adus băiatul pe lume, îl prețuiesc, e un profesionist desăvârșit... e vorba de principii aici, de accesul la serviciile publice de sănătate. Când înalți oficiali ai statului ( președintele Iohannis, adică) se transformă în agenți de marketing ai unui spital privat, ocolind spitalul public al brașovenilor, când se vorbește de un spital făcut prin parteneriat public-privat și finanțările nu sunt transparente, e deja momentul ca unii să aibă curaj și să "țipe". Florin Orțan spune că e gata să o facă. Și pentru Județeanul care de un sfert de secol nu a văzut bidineaua, și pentru clusterul ce dă să se nască aici în zona lui , de Cardiologie și, mai ales, pentru salariile medicilor, care în martie 2018 trebuie să fie acolo unde a promis PSD-ul că altfel..." chiar pleacă toți"! 

Colorat, documentat și aplicat. Florin Orțan. La Mix Actual.

Nici un comentariu la articolul "Chirurgul Florin Orțan, la Mix Actual!"
Posteaza un comentariu

Nume

Comentariu

some error text here