La Tărlungeni e desfășoară cea de-a noua ediţie a Brașov Junior’s Cup, unul din cele mai puternice turnee pentru copii și juniori din sud-estul Europei.

    În fiecare an, Brașov Junior's Cup oferă o experiență unică de fotbal, un turneu util și distractiv ce leagă prietenii și oferă momente de neuitat. Turneul este conceput pentru categoriile de varsta 7-15 ani și promovează dezvoltarea de sine, independența și responsabilitatea.

  Întrecerea categoriilor de vârstă 2005-2011 se va disputa până pe 13 august, la start urmând să fie prezente 158 de echipe, cluburi cunoscute, școli private, licee cu profil sportiv din fotbalul românesc, dar și formații din străinătate.

  Competiția la grupele de vârstă 2002 – 2004, se va disputa între 16 și 20 august.

  Toate jocurile au loc pe stadionul Unirea din Tărlungeni.

    Cel mai puternic turneu pentru copii și juniori din România, Brașov Junior's Cup, reunește în total peste 200 de echipe înscrise în competiție la 10 categorii de vârstă. Pe terenul Unirea din Tărlungeni se vor afla mii de copii, dar și părinți veniți să îi susțină, 9 țari fiind reprezentate la BJC 2017 – Romania, Slovacia, Republica Moldova, Serbia, Polonia, Ucraina, Bulgaria, Macedonia și Belarus.

  Recepția echipelor participante la Brașov Junior's Cup, categoriile 2005-2010 (care își vor disputa trofeul între 10 și 13 august), a avut loc miercuri (9 august), de la ora 10.00, la Hotel Decebal din Brașov.

 Programul competitiei:

– grupele 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 și 2010 : 9-13 august
– grupa 2011 : 11-13 august
– grupele 2002, 2003 si 2004 : 16-20 august

 Iată doar câteva echipe de top care iau startul la Brașov Junior's Cup:

Categoria 2011 – ACS Tâmpa, Atletico Madrid Timişoara – roșu, Atletico Madrid Timişoara – alb, Kinder Constanța, Școala de Fotbal Dani Coman Piteşti – alb, Școala de Fotbal Dani Coman Piteşti – roșu, Chelsea București – albastru, Chelsea București – galben.

Categoria 2010 – ACS Kids Tâmpa, FC Brașov, Kinder Constanța, Luceafărul 2010 Cluj, Atletico Arad, Corona Brașov.

Categoria 2009 – ACS Kids Tâmpa, FC Brașov, CSCT Buiucani (Republica Moldova), Prosport Academy, ACS Steagu Rosu Brasov, Juniorul Galați, Pilkarskie Nadzieje (Polonia).

Categoria 2008 – ACS Tâmpa, Luceafărul 2010 Cluj, FC Viitorul Galați, Pilkarskie Nadzieje (Polonia), Viitorul Bacău, Corona Brașov, FC Bența

Categoria 2007 – ACS Tâmpa, LPS Suceava, Kinder SGM, LPS Vaslui, Kinder Brăila, Interstar Sibiu, Dinamo București – roșu, Dinamo București – alb.

Categoria 2006 – ACS Kids Tâmpa, Juniorul Suceava, Young Steaua Alexandria, FC Bența, Dacia Mioveni, Ajax București, Academia Farul.

Categoria 2005 – ACS Kids Tâmpa, FC Brașov, Juventus București – alb, Juventus București – albastru, Tatran Presov (Slovacia), Dinamyk Craiova.

  Lista completa a echipelor înscrise poate fi consultată pe http://www.brasovcup.com/echipe-inscrise.