corona-a-pierdut-primul-meci-cu-metzingen

Corona Brașov a fost învinsă de formația germană TuS Metzingen cu scorul de 26-22 (15-11), în Sala Sporturilor „Dumitru Popescu-Colibași”, în prima manșă a semifinalelor Cupei EHF la handbal feminin. Echipa antrenată de Bogdan Burcea a făcut o primă repriză extrem de slabă, fiind condusă și la șapte goluri. Brașovencele au dat semne de revenire pe finalul de repriză și au reușit să intre la odihnă cu un handicap de doar patru goluri, scor 11-15. În debutul părții secunde Zamfir și compania s-au apropiat la doar trei goluri, însă nemțoaicele revenit la cârma jocului și s-au distanțat la 7 lungimi, scor 14-21. Corona, împinsă din spate de cei peste 1500 de spectatori prezenți în tribune a reușit să vină la două goluri de formația din Metzingen, scor 22-24, dar nu a mai avut resurse și a pierdut jocul cu scorul de 22-26. Cristina Zamfir a fost cea mai bună marcatoare a Coronei, cu 10 goluri înscrise. Pentru gazde au mai punctat Laura Chiper 3 goluri, Carmen Cartaș, Camelia Hotea și Andreea Pricopi câte 2, Nicoleta Dincă, Marinela Neagu și Daniela Rațiu câte un gol fiecare. Meciul retur se va disputa sâmbăta viitoare în Germania.