Corona a terminat la egalitate primul joc cu Pogon Baltica, 24-24

corona-a-terminat-la-egalitate-primul-joc-cu-pogon-baltica-2424

Handbalistele de la Corona Braşov au intrat direct în turul 3 al Cupei EHF, acolo unde a întâlnit în dublă manşă echipa poloneză Pogon Baltica Szczecin. Deşi ar fi trebuit să se joace tur-retur, ambele confruntări au avut loc în Azoty Arena. Prima partidă s-a terminat nedecis, 24-24.

În primul joc, Corona a fost considerată gazdă a întâlnirii. Fără Georgiana Ciuciulete, accidentată, braşovencele au început tare meciul şi au oferit o replică peste aşteptări echipei care ocupă locul 3 în Polonia. Cu toate acestea, la pauză scorul a fost egal, 13-13. În repriza a doua, s-a mers din nou cap la cap şi niciuna dintre formaţii nu s-a putut distanţa la mai mult de două, trei goluri. Pe final, Corona a avut şansa să câştige, însă a ratat la ultimul atac, după care a primit gol şi s-a terminat 24-24, astfel că impresia generală lăsată a fost mult peste aşteptări.

Marcatoare Corona: Cartaş 10, Pricopi 4, Zamfir 3, Dincă 3, Chiper 2, Hotea 1, Raţiu 1.

Meciul al doilea este programat duminică, de la 16.00 (ora României)