corona-e-in-semifinale

Echipa de handbal feminin, Corona Brașov s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a trecut cu scorul de 30-28 (15-16) de CSM Ploiești în sferturile competiției. În penultimul act brașovencele vor juca împotriva fetelor de la HCM Baia Mare. Hanbalistele de la Corona Brașov au avut mari probleme în a se impune în fața fetelor de la CSM Ploiești. Brădeanu și compania au fost mai mereu în urma adversarelor lor și au alergat după egalare. Trupa condusă de Dumitru Muși a surprins echipa Brașovului care părea că nu s-a trezit încă după victoria cu CSM București. Astfel Ploieștiul a condus în prima repriză ostilitățile și s-a distanțat și la patru goluri diferență. Finalul de repriză a revenit însă trupei de sub Tâmpa care a reușit să se apropie la doar un gol diferență, scor 15-16. În partea a doua a ieșit la rampă Mica Brădeanu care a marcat aproape la fiecare atac. Din fericire, pe finalul partidei, ne-a ajutat și poarta, Ana Maria Mârcă reușind câteva intervenții senzaționale care au calificat Corona în semifinale. În partida cu CSM Ploiești pentru brașovence au punctat Mica Brădeanu 11 goluri, Țăcălie, Tudor și Manda câte trei, Hotea, Chiper, Pricopi și Briscan câte două și Zamfir și Burghel câte un gol.