cupa-merge-la-ciuc

Sport  Club Miercurea Ciuc a câștigat Cupa României la hochei pe gheață, ediția 2013-2014, competiție a cărei finală a avut loc aseară la Patinoarul din Galați. Ciucanii s-au impus după prelungiri cu 2-1 în fața rivalilor de la Corona Brașov.

După o prima repriză albă, scorul a fost deschis de către brașoveni, prin Arpad Mihály, care a fructificat o pasă de la Martin Saluga, în minutul 7. Egalarea a survenit în minutul 9, când o combinație a harghitenilor a fost valorificată de Ede Mihály.

Ultima repriză a fost din nou lipsită de goluri, iar la finele celor 60 de minte s-a înregistrat scorul de1-1.

În prelungiri, spre finele timpului suplimentar, Sport |Club Miercurea Ciuc a marcat golul victorios, de 2-1, prin același Ede Mihály, într-un moment în care Brașovul se afla cu un om mai puțin pe gheață. Sport Club Miercurea Ciuc a câștigat astfel Cupa României, trofeu pe care va trebui să-l apere în luna decembrie, când la Gheorghieni este programată ediția 2014-2015 a acestei competiții.