Dana Haralambie, primele puncte în noul sezon al Cupei Mondiale

dana-haralambie-primele-puncte-in-noul-sezon-al-cupei-mondiale

Dana Haralambie a reuşit în week-end-ul care a trecut să obțină primele puncte în noul sezon al Cupei Mondiale feminine la sărituri cu schiurile.

Sportiva din Săcele a terminat prima zi a etapei inaugurale de la Lillehammer (Norvegia) pe locul 27, având sărituri de 101, respectiv 109.5 metri.

Pe primele trei poziţii s-au clasat Maren Lundby (Norvegia), Eva Pinkeling şi Chiara Hölzl (ambele din Austria).

Duminică, sportiva legitimate la CS Dinamo nu s-a mai calificat în manşa secundă, terminând pe locul 32. Învingătoare a fost tot norvegianca Maren Lundby, pe doi a terminat Chiara Hölzl (Austria), iar pe trei Sara Takanashi (Japonia).

Dana Haralambie are patru puncte în clasamentul general şi ocupă locul 30.

Lider este Maren Lundby (200 puncte), urmată de austriecele Chiara Hölzl (140) şi Eva Pinkeling (125).

Următoarea etapă de Cupă Mondială la feminine se va desfăşura în acest weekend (13-14 decembrie), la Nottoden (Norvegia).