De la ora 14.00 Halep luptă pentru un loc în semifinale la Wimbledon

de-la-ora-1400-halep-lupta-pentru-un-loc-in-semifinale-la-wimbledon

Meciul Halep - Lisicki va fi primul de pe terenul central de la All England Club.

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o cu scorul de 6-3, 6-0, pe sportiva Zarina Dyias din Kazahstan, poziţia 72 în ierarhia mondială, calificându-se în premieră în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon. Simona Halep a reuşit în acest an să atingă sferturile de finală la toate turneele de Grand Slam disputate, Australian Open, French Open, unde a jucat finala şi acum, la Wimbledon. Halep a egalat cea mai bună performanţă a unei românce pe iarba londoneză, calificarea Virginiei Ruzici în sferturile de finală, în 1978 şi 1981. Cel mai bun rezultat al unui român la Wimbledon este disputarea finalei. Ilie Năstase a reuşit acest lucru de două ori, în 1972 şi 1976. Sabine Lisicki, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 19, a învins-o cu scorul de 6-3, 3-6, 6-4, pe Iaroslava Şvedova (Kazahstan), locul 65 WTA, în optimile de finală şi va juca în faza următoare împotriva Simonei Halep. Lisicki, 24 de ani, a fost finalistă anul trecut la Wimbledon, când a pierdut în faţa franţuzoaicei Marion Bartoli, scor 1-6, 4-6. Acesta este turneul de Grand Slam favorit al jucătoarei germane, ea fiind sfertfinalistă în 2009 şi 2012 şi semifinalistă în 2011. Scorul întâlnirilor directe Halep - Lisicki este de 2-1 în favoarea româncei, care a câştigat în 2013 (Miami, turul I, 6-2, 3-6, 7-5, pe hard) şi 2014 (Madrid, optimi, 5-7, 6-3, 6-2, pe zgură). Victoria germancei datează din 2011 (turul I la Stanford, 6-1, 6-2, pe hard). Partida Simona Halep - Sabine Lisicki va avea loc astăzi cu începere de la ora 14.00. Pentru calificarea în sferturile de finală, Simona Halep are asigurat un premiu de 230.000 de lire sterline și 430 de puncte WTA.