dinamo-e-in-finala-cupei-romaniei

Dinamo s-a calificat în finala Cupei României, după ce a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Steaua  în returul semifinalelor. În tur, scorul a fost egal 0-0. Meciul s-a disputat pe Arena Naţională iar Steaua a început perfect reușind să deschidă scorul prin Enache în minutul 17, după o pasă genială a lui Stanciu. Steaua a controlat jocul, dar în minutul 43, Bourceanu a fost eliminat de Cristi Balaj pentru o lovire cu cotul. Dinamo a început mai bine partea secundă și în minutul 51 Ekeng a reușit să egaleze cu un super gol de la 30 de metri. Steaua a răspuns imediat și Chipciu l-a învins pe Cerniauskas în minutul 52. Cu un sfert de oră înainte de finalul meciului fundașul dinamovist Puljic a înscris din șase metri și a trimis-o pe Dinamo în finala competiției.