dulgheru-vs-halep-la-foro-italico

Alexandra Dulgheru, locul 72 WTA,  a reușit un super-rezultat. „Piți” a învins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova, locul 8 WTA, scor 6-4, 6-3 și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Premier 5 de la Roma. Dulgheru, venită din calificări, s-a impus după un meci care a durat o oră şi 28 de minute. Alexandra Dulgheru a obţinut astfel a doua victorie în faţa unei juătoare din Top 10 WTA, în 2015, după ce a învins-o şi pe canadianca Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, în Cupa Federaţiei. Dulgheru va juca în sferturile de finală împotriva unei alte jucătoare din România, Simona Halep. Halep, locul 2 WTA, a trecut în optimi de americanca Venus Williams, poziția 16 în ierarhia WTA, în două seturi, scor 6-2, 6-1. Halep a arătat un tenis foarte bun și a zburdat pe teren. Accederea în sferturile de finală ale competiţiei ce se desfășoară pe zgura de la Foro Italico este recompensată cu un premiu de 46.000 de euro şi 220 de puncte WTA.