Echipa de fotbal Corona Braşov rămâne lider în Seria B2

echipa-de-fotbal-corona-brasov-ramane-lider-in-lider-in-seria-b2

Corona Braşov a învins cu scorul de 2-0 formaţia Unirea Alba Iulia şi este lider în Seria B2.

Surpriza seriei a doua a ligii secunde, Corona Braşov, îşi continuă parcursul impresionant. Într-un meci contând pentru etapa a VII-a a seriei B2, trupa condusă de Daniel Bona a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Unirea Alba Iulia. Meciul a început cu o situaţie bună de a marca pentru oaspeţi. După numai cinci minute de la primul fluier al partidei, Mândruşcă a reluat periculos cu capul de la 11 metri, însă mingea a trecut de puţin pe lângă poarta braşoveană. Două minute mai târziu Stângă şi compania au demonstrate că îşi merită primul loc din campionat. Martac i-a pasat lui Stângă, acesta a trecut mingea peste un fundaş, i-a pasat lui Marinescu, dar şutul atacantului braşovean a trecut pe lângă poarta oaspeţilor. În minutul nouă Corona a deschis scorul. Căpitan în lipsa lui Stere, Florin Stângă a centrat de pe partea dreaptă, iar Fulea a reluat imparabil în vinclul propriei porţi. Braşovenii au continuat să domine formaţia din Alba Iulia şi în minutul 24, Marinescu a deviat cu capul pentru Chirciu, dar şutul fotbalistului de la Corona a trecut pe lângă poartă. Aceasta a fost ultima ocazie mare a primei reprize, Corona intrând la cabine în avantaj de un gol. Şi partea secundă a fost săracă în faze de poartă. Oară a tras peste poarta apărată de Traian Marc, în minutul 48 însă tot braşovenii au fost cei care au marcat. Corona a închis jocul în minutul 66, când Chirciu l-a executat pe goalkeeperul oaspeţilor cu o scăriţă. Cu 10 minute înainte de final, Corona putea face 3-0, însă Vlad Munteanu nu a nimerit spaţiul porţii adverse dintr-o poziţie foarte bună. Astfel partida s-a încheiat cu o victorie clară a braşovenilor care sunt pe prima poziţie a clasamentului cu 17 puncte.
„Am un grup formidabil”. La finalul partidei, tehnicianul Daniel Bona era foarte mulţumit de rezultatul înregistrat pe tabela de marcaj. „Sunt bucuros, am un grup incredibil la Corona, toţi băieţii merită felicitări. Am luat 17 p din primele şapte etape în care ne-am duelat cu formaţii puternice. Totuşi, mai important este că de la meci la meci arătăm din ce în ce mai bine. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ, să fim modeşti în continuare, să muncim la fel şi vom avea doar de câştigat. Această echipă se poate bate de la egal la egal cu orice adversar din serie. Astăzi am demonstrat că avem şi bancă de rezerve. Cei care i-au înlocuit pe titularii de drept şi-au făcut foarte bine treaba”, a declarat Daniel Bona.