egal-cu-italia

Reprezentativele de fotbal ale Italiei și României au terminat la egalitate, 2-2 (0-1), marți seara, pe stadionul Renato Dall'Ara din Bologna, într-un meci amical. România a condus prin golul marcat de Bogdan Stancu (8), dar cvadrupla campioană mondială a întors scorul în decurs de zece minute, după pauză, prin golurile semnate de Claudio Marchisio (55 — penalty) și Manolo Gabbiadini (66). Florin Andone a smuls egalul, marcând pentru tricolori în minutul 88. Selecționerul Anghel Iordănescu a folosit următoarea formulă de echipă: Ciprian Tătărușanu —Cristian Săpunaru, Vlad Chiricheș, Dragoș Grigore, Răzvan Raț (Steliano Filip, 83) — Ovidiu Hoban, Mihai Pintilii (Andrei Prepeliță, 68) —Gabriel Torje (Florin Andone, 69), Constantin Budescu (Alexandru Maxim, 46), Bogdan Stancu (Andrei Ivan, 85) — Claudiu Keșeru (Lucian Sânmărtean, 46).