TEATRE
19 NOIEMBRIE 2015
ora 19.00 – Spectacol –ACTRIŢA
regia: Elvira Platon Rimbu
cu: Dorina Roman şi Mona Codreanu;
prezentat de Teatrul Particular Piaţa Enescu nr. 2
21 NOIEMBRIE 2015
ora 10.30 - GALOŞUL FERMECAT - de G. Matveev
regia artistică: Liviu Steciuc,
scenografia: Valentin Dobrescu
Teatrul Arlechino Braşov
22 NOIEMBRIE 2015 orele 10.30 şi 12.00 – FRUMOASA RAPUNZEL
basm teatral de Traian Săvinescu
regia artistică: Traian Săvinescu
scenografia: Marian Sandu
Teatrul Arlechino Braşov
ora 11.00 – MAGIQUE
scenariul, regia şi ilustraţia muzicală: Silvian Duică
scenografia,
construcţie păpuşi: Daniel Roşca
pictura: Diana Popescu
Teatrul Arlechino Braşov
CONCERTE
18 NOIEMBRIE 2015
ora 17.00 - Recitalul de la ora 5
susţinut de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov
SALA PATRIA
16 NOIEMBRIE 2015
ora 20.00 - Seara Filmului European Profetul/Un prophète (Franţa, 2009)
regia: Jacques Audiard
cu: Tahar Rahim, Niels Arestrup, Adel Bencherif
Dramă
Marele Premiu al Juriului la festivalul de la Cannes
Nominalizat la premiul Oscar pentru cel mai bun film străin
9 premii César
Sala „Patria” – Cinemateca
17 NOIEMBRIE 2015
ora 18.30 - Recital cameral organizat de Filarmonica Braşov
solişti: Anton Niculescu – violoncel Anamaria Negrea – pian
Sala „Patria” - Sala Muzicii de Cameră
ora 19.00 – Concert Ştefan Bănică – Gură, taci!
Sala „Patria”
ora 20.00 - Film Cult (Star Wars Special) Întoarcerea Jedi/Return of the Jedi (SUA, 1983)
regia: Richard Marquand
cu: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher
SF, aventură
Sala „Patria” – Cinemateca
18 NOIEMBRIE 2015
ora 19.00 - Tango simfonic
dirijor: Cristian Oroşanu
solişti:Analia Selis - voce (Argentina) Mariano Castro - pian (Argentina)
prezentat de Kamerata Kronstadt
Sala „Patria”
ora 20.00 - Seara filmului românesc Lumea e a mea (România, 2015)
regia: Nicolae Constantin Tănase
cu: Ana Maria Guran
Dramă
Premiul Zilelor Filmului Românesc pentru debut la TIFF 2015
Sala „Patria” - Cinemateca
19 NOIEMBRIE 2015
ora 20.00 - Comedy Classics - Boeing, Boeing (SUA, 1965)
regia: John Rich,
cu: Jerry Lewis, Tony Curtis
Comedie
Aniversarea de 50 de ani !
Sala „Patria” - Cinemateca
20 NOIEMBRIE 2015
ora 19.00 – Spectacol muzical –Hungaroperett
Sala „Patria”
ora 20.00 - Gala filmului de Autor Dheepan (Franţa, 2015)
regia: Jacques Audiard
cu: Jesuthasan Antonythasan, Kalieaswari Srinivasan
Dramă
Palme d’Or la festivalul de la Cannes 2015
Sala „Patria” - Cinemateca
21 NOIEMBRIE 2015
ora 11.00 – Matineu copii Mr. Peabody & Sherman (SUA 2014)
regia: Rob Minkoff
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 17.00 - Gala filmului de Autor Oraşul câinilor/White God (Ungaria, 2014)
regia: Kornél Mundruczó
cu: Zsófia Psotta, Sándor Zsótér
Dramă
Premiul Un Certain Regard – Cannes 2014
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 19.30 - Gala filmului de Autor Amy (SUA, 2015)
regia: Asif Kapadia
cu: Amy Winehouse
Documentar
Selecţia oficială Cannes 2015
Sala „Patria” – Cinemateca
22 NOIEMBRIE 2015
ora 11.00 – Matineu copii Clopoţica şi Zâna Pirat/The Pirate Fairy (SUA 2014)
regia: Peggy Holmes
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 17.00 - Gala filmului de Autor Capital uman/Il capitale umano (Italia, 2014)
regia: Paolo Virzi
cu: Valeria Bruni Tedeschi
Dramă
Propunerea Italiei pentru Oscar film străin
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 19.00 - Gala filmului de Autor Familia Bélier/La famille Bélier (Franţa, 2014)
regia: Eric Lartigau
cu: Karin Viard, François Damiens, Louane Emera
Comedie
Sala „Patria” – Cinemateca
OPERA
18 NOIEMBRIE 2015
ora 11.00 – Premiera - VITRINA CU PERSONAJE
Spectacol – lecţie pentru copii
regia: Anda Tăbăcaru–Hogea
la pian: Simona Patriche
Opera Braşov
FESTIVALURI
31 OCTOMBRIE – 28 NOIEMBRIE 2015
Festivalul Internaţional de Operă, Operetă şi Balet
organizatori: Opera Braşov
Consiliul Local Braşov,
Primăria Municipiului Braşov
21 NOIEMBRIE 2015
ora 18.30 - ROMEO ŞI JULIETA – Balet pe muzică de S. Prokofiev
Teatrul Naţional de Operă şi Balet „Oleg Danovski” Constanţa
regia şi coregrafia: Horaţiu Cherecheş
Opera Braşov
16 - 23 NOIEMBRIE 2015 Festivalul de Dramaturgie Contemporană, ediţia a XXVI-a,
organizator: Teatrul Sică Alexandrescu Braşov
în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov
Teatrul Sică Alexandrescu Braşov
Programul poate fi consultat aici
20 - 22 NOIEMBRIE 2015 Festivalul - concurs naţional de muzică uşoară pentru copii
„FULG DE NEA”ediţia a X-a
Centrul Cultural Reduta
MUZEE/EXPOZIŢII
1- 30 NOIEMBRIE 2015
orele 9.00 - 19.00 - Luni – Sâmbătă
Alături de expoziţia permanentă „Istoria Familiei Mureşenilor”şi expoziţia temporară REMBRANDT@BRAŞOV
Colecţia de gravuri Eugène Dutuit.
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov
1- 30 NOIEMBRIE 2015
orele 9.00 - 17.00 - Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Sate contemporane din România - tezaure vii”
Muzeul de Etnografie Braşov
orele 9.00 - 17.00 - Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Arta lucrului manual”
Muzeul de Etnografie Braşov
1- 30 NOIEMBRIE 2015
orele 9.00 - 18.00 - Marţi – Duminică
Expoziţia temporară: „Accesorii şi podoabe în
costumul urban şi artizani de azi”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului
12 - 30 NOIEMBRIE 2015
orele 9.00 - 17.00 – Marţi – Duminică
Expoziţia: Viorica Ardeleanu Kovács
Muzeul de Artă Braşov
PROIECŢIE FILM
17 NOIEMBRIE 2015
ora 17.30 - Seara filmului maghiar
organizat de: Centrul Cultural Maghiar
Mansarda Casei Baiulescu
19 NOIEMBRIE 2015
ora 17.30 - Cineclub francofon
organizat de: Alianţa Franceză
Casa Baiulescu (Mediateca Francofonă)
21 NOIEMBRIE 2015
orele 18.00 - 20.00 - Jocuri pentru voluntariat
susţinute de Asociaţia Colors Braşov
Mansarda Casei Baiulescu
ALTE EVENIMENTE
17 NOIEMBRIE 2015
ora 17.30 - Seară pentru suflet
Moderator: Ruxandra Munteanu
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov