fc-brasov-pierde-la-scor-de-neprezentare

Astra: Lung - Măţel, V. Găman, Ben Youssef, Junior Morais - Takayuki, Yahaya - Tembo (De Amorim '73), Budescu, Distefano (Bărboianu '85) - Fatai (Bukari '76)

Antrenor: Valentin Sinescu

FC Braşov: A. Marinescu - Velayos, Oltean, R. Machado, Cr.Ionescu - Ş. Moraru, Mateiu, Tătar, G. Păun (Dias '50) - Buga (Guclu '87), Batin (Enceanu '62)

Antrenor: Adrian Szabo

Cartonaşe galbene: Velayos '36, Oltean '53

Arbitri: Cătălin Popa (central) - Vasile Marinescu, Gabriel Stroe (asistenţi) - Sorin Antonie (rezervă)

Observatori: Constantin Ştefan, Mircea Cezar Ionescu.

Brașovenii au dat impresia că sunt doar parteneri de antrenament pentru Astra în meciul din etapa 22.

Fără să forțeze, formația din oraşul de la malul Dunării a administrat o înfrângere severă Braşovului, care a prins sâmbătă seara o zi modestă.

Filmul unui meci care trebuie rapid uitat…

Scorul a fost deschis în prima repriză, după o fază fixă din minutul 20, obținută de Budescu la faultul lui Păun.

Tot Budescu a executat lovitura liberă de la 20 de metri și a trimis excelent în poartă, fără ca Marinescu să aibă timp să vadă mingea și să intervină.Când mai erau doar 5 minute până la finalul primei reprize, Morais a centrat perfect din lovitură liberă de pe stânga, iar japonezul Seto a apărut la finalizare și a reluat cu capul din marginea careului mic pentru 2-0, rezultat cu care s-a intrat la cabine. Tabela s-a închis la 3-0 la un sfert de oră de la startul părții secunde. Budescu a centrat foarte bine din corner, Fatai s-a înălțat și a deviat superb cu capul spre colțul lung, pentru o victorie meritată a Astrei.

Atitudinea a făcut diferența…

Când câştigă cu 3-0, orice antrenor laudă evoluția echipei sale. Nu a ieşit din şablon nici principalul giurgiuvenilor, Valentin Sinescu,care a apreciat atitudinea elevilor lui.

” Vreau să îmi felicit băieţii, au fost foarte inteligenţi în meciul cu FC Braşov.

Au înţeles exact ce trebuie să facă împotriva unei echipe care se apără supraaglomerat.

În afară de Steaua, cu restul echipelor din Liga I am demonstrat o atitudine bună.

Steliştii au o formaţie construită de-a lungul mai multor ani, de aceea cred că şi nouă ne trebuie răbdare, nu ne putem ridica la nivelul lor de acum. ",a spus Sinescu.

Înfrângerea care doare…..

Braşovul a pierdut la scor de neprezentare la Giurgiu, dar principalul  Adrian Szabo(foto), crede că eşecul suferit este prea dur.

"Este o înfrângere destul de dură, având în vedere posesia pe care am avut-o.

Trebuie să recunoaştem că Astra a făcut totuşi un meci foarte bun. Mai sunt multe lucruri de pus la punct, dar nu trebuie să uităm că am dat peste o echipă care merită locul din clasament pe care se află.

Nu am fost prea atenţi la fazele fixe, trebuie să lucrăm şi la relaţiile de joc şi la finalizare", a spus Szabo