galacticii-au-dominat-el-clasico

Formaţia Real Madrid a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa FC Barcelona, într-un meci din etapa a IX-a a campionatului Spaniei, în care la catalani a debutat oficial Luis Suarez. Galacticii au dominat categoric un meci pe care l-au început practic de la 0-1, după golul din minutul 3 reușit de Neymar. Cu un cuplu de fundași centrali extrem de exacți, Pepe și Sergio Ramos greșind foarte puțin, cu un servant excelent în postura lui James Rodriguez, cu un Cristiano Ronaldo mai altruist ca niciodată și cu un Benzema în mare formă, Real Madrid a dominat autoritar „El Clasico” și s-a impus la final cu 3-1.Golurile „galacticilor” au fost marcate de Cristiano Ronaldo '35 (penalti), Pepe '50 şi Benzema '61. Pentru FC Barcelona a înscris Neymar, în minutul 3. Uruguayanul Luis Suarez a fost titular la oaspeţi, el revenind pe teren după o suspendare de lungă durată.