galezii-au-eliminat-diavolii-rosii

Surpriză de proporții în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal din Franța. Echipa de fotbal a Țării Galilor, condusă excelent din teren de vedeta celor de la Real Madrid, Gareth Bale, s-a calificat în premieră în semifinalele competiției europene. Pe stadionul „Pierre-Mauroy'' din Lille, galezii au învins cu scorul de 3-1 (1-1) formația Belgiei, una dintre favoritele la cucerirea trofeului. Belgienii au deschis scorul prin super-golul lui Radja Nainggolan din minutul 13. Galezii au restabilit egalitatea prin Ashley Williams în minutul 31. După pauză, Bale și compania au condus ostilitățile și au reușit să treacă în avantaj prin reușita lui Hal Robson-Kanu în minutul 55. Rezerva Sam Vokes a stabilit scorul final în minutul 86 și Țara Galilor merge în semifinalele competiției europene.  În semifinale, Țara Galilor va întâlni Portugalia, miercuri, la Lyon, meci care va aduce în prim plan un duel Bale — Ronaldo, coechipieri la Real Madrid.