ghinion-pentru-tarlungeni-video

Unirea Tărlungeni a pierdut jocul disputat pe teren propriu în compania celor de la Șoimi Pâncota. Brașovenii au început foarte bine dar Liviu Nicolae nu a ajuns la o minge în șase metri. Oaspeții au făcut repede 2-0, după golurile marcate de Issa și Leucuța, ultimul din penalty. Trupa lui Bona a continuat să atace și a nimerit de două ori barele porții arădene. Arbitrul Sergiu Popa a închis ochii la un fault clar în careu asupra lui Liviu Nicolae și a iritat pe toată lumea prezentă la stadion. Bogdan Minciună a redus din handicap în minutul 39 cu un șut de la 16 metri, dar la odihnă s-a intrat cu Șoimii în avantaj de două goluri după ce Oprea a marcat cu capul după o gravă eroare de marcaj a fundașilor brașoveni. În repriza secundă tărlungenenii au continuat să atace, dar bara i-a salvat pe oaspeți la ocaziile lui Liviu Nicolae și Monea. Șerban a trimis cu capul peste poartă din șase metri iar Monea l-a luat la țintă pe goalkeeper-ul advers. Forika a făcut 2-3 după un corner executat de Minciună, dar brașovenii nu au mai avut forța să înscrie și golul egalizator. În prelungiri, Dănălache a reușit să apere un penalty executat de Issa. „Ne-am creat foarte multe ocazii de a înscrie, dar am nimerit barele porții adverse. Am avut cel puțin patru faze în care se putea acorda lovitură de la 11 metri, iar ei au primit un penalty foarte ușor. Dacă au ceva cu noi să ne spună. Nu este pentru prima dată când se întâmplă așa ceva cu acest arbitru. Și-au bătut joc de noi, am jucat contra tuturor în acest meci. Din păcate, am făcut greșeli nepermise în defensivă, care ne-au costat scump”, a declarat la finalul jocului antrenorul Daniel Bona. Unirea Tărlungeni a evoluat în formula: Dănălache - Vlăsceanu, Forika, Șerban, Bucur - Dâlbea, Minciună (63’ Cioinac) - Monea, L. Nicolae (70’ Chirciu), S. Marin (46’ Petra) - Coman.