Grecia - România 0-1!!! Trei puncte mari către Franța

grecia-romania-01-la-pauza

Naționala de fotbal a României a câștigat cu scorul de 1-0 (1-0), meciul de la Pireu cu Grecia, partidă ce contează pentru calificările la Campionatul European din 2016. Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul zece de Ciprian Marica dintr-un penalty obținut de Chipciu. Pițurcă a început meciul în următoarea formulă de echipă: Tătărușanu - Tamaș, Chiricheș, Grigore, Raț - Pintili, Hoban (Prepeliță 84') - Chipciu (Torje 90'), Stancu, Maxim (Enache 68') - Marica. România a evoluat în zece din minutul 54, după ce Marica a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. În celelalte partide ale grupei de calificare, Ungaria a fost învinsă pe propriul teren de Irlanda de Nord cu scorul de 1-2 (0-0), iar Insulele Ferroe a pierdut pe propriul teren cu scorul de 1-3 (1-0) în fața reprezentativei Finlandei.