grosu-a-terminat-il-giro

Brașoveanul Eduard Grosu de la echipa Nippo – Vini Fantini, a încheiat ultima etapă a Turului ciclist al Italiei pe poziția a 14-a, clasându-se la finalul competiției pe locul 150 la 5 ore, 54 de minute și 43 de secunde de învingătorul, Alberto Contador. Spaniolulde la Tinkoff – Saxo și-a adjudecat ediția a 98-a a Turului ciclist al Italiei. Ultima etapă din Giro 2015  a fost câștigată de belgianul Keisse (Ettix). La actuala ediție a Giro au participat, pentru prima oară în istorie, și doi cicliști români, Serghei Țvetcov (Androni Sidermec) și Eduard Grosu (Nippo — Vini Fantini), care au avut o șansă foarte rară, echipele lor, de divizie secundă (Pro-continentale), fiind invitate în această cursă grație componenței majoritar italiană. Cea mai importantă performanță este faptul că cei doi au reușit să termine cursa de peste 3.400 km. Grosu a avut un loc 5 în etapa a 13-a, la un sprint restrâns și a participat la o evadare, iar Țvetcov a participat activ la o evadare de peste 100 km, reușind să câștige și 2 sprinturi intermediare. În clasamentul general cei doi au ocupat următoarele poziții: 139. Serghei Țvetcov și 150 Eduard Grosu. Cursa a fost încheiată de 163 de cicliști.