halep-e-in-optimi-(1)

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o pe sportiva chineză Lin Zhu (167 WTA), scor 7-5, 6-4, şi s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing, cu premii de 5,4 milioane de dolari. Meciul a durat o oră şi 28 de minute. Halep a acuzat probleme la spate şi la coapsa stângă de la jumătatea primului set, ea cerând chiar ajutorul fizioterapeutului la 5-4 pentru adversara sa. După primul set, câştigat cu 7-5, Halep s-a dus la vestiare pentru un time out medical. Simona Halep și-a asigurat un cec de 51.850 dolari și 120 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe Andrea Petkovic (Germania/N. 15), victorioasă în turul secund cu 6-3, 6-3 în fața americancei Madison Keys, după ce în primul tur o eliminase pe Monica Niculescu.