iau-umilit-pe-cei-de-la-miskolc

Echipa de hochei pe gheaţă, Corona Braşov, este din ce în ce mai aproape de calificarea în play-off-ul Ligii Mol. Trupa condusă de Greg Lindqvist a reuşit o victorie mare în deplasare la Miskolc, scor 8-3 (3-0, 1-2, 4-1). Braşovenii au început perfect partida cu maghiarii de la MIskolc şi la finalul primei treimi conduceau cu scorul de 3-0 după punctele reuşite de Zsok, Virag şi Nagy Csaba. În repriza secundă, hocheiştii de la Miskolc au dat semen de revenire şi Fodor Szabolcs a redus din diferenţă. Bonar şi compania au replicat imediat şi Imecs a refăcut diferenţa de trei goluri de pe tabelă. În finalul reprizei Saluga l-a învins pe Patrik Polc şi astfel cu 20 de minute înainte de finalul jocului braşovenii conduceau cu 4-2. Băieţii lui Greg Lindqvist au spulberat însă speranţele gazdelor şi au dus scorul la 7-2, după ce Rawlyk, Pysarenko şi Petreş Tivadar au punctat pentru Corona. Până la final Czuba a punctat pentru gazde, iar Borsos a stabilit scorul final, 8-3 pentru Corona Braşov.  Spectatorii prezenţi la Miskolc au avut parte şi de o bătaie generală, arbitrii reuşind cu greu să-i despartă pe bătăuşii celor două formaţii. Într-o altă partidă din Liga Mol, campioana României, Sport Club Miercurea Ciuc a câştigat cu 3-0 în deplasare în faţa celor de la Nove Zamky. După aceste meciuri, Corona are 72 de puncte în clasament şi se află la doar un punct de poziţia a patra, ocupată acum de slovacii de la Nove Zamky. Braşovenii au şi un meci mai puţin disputat. Astăzi Corona joacă împotriva liderului Ligii Mol, Dab Docler.