Sfertul de finală dintre Olimpia CSU Braşov şi Phoenix Ştiinţa Constanţa a produs prima surpriză din play-off-ul acestei ediţii a Ligii Naţionale de baschet feminin. Scorul primului meci a fost 69-72. Oaspetele au condus până în sfertul trei, când gazdele au preluat conducerea, dar nu au mai înscris în ultimele cinci minute. Dobrogencele au încheiat mai bine jocul şi acum conduc cu 1-0 în lupta pentru un loc în semifinale. INSERT ...a declarat antrenorul Olimpiei CSU Brașov, Dan Calancea. Potrivit statisticii, Biljana Pesovic a fost coşghetera partidei cu 25 de puncte, ea fiind aproape de double-double cu 9 recuperări. Pentru Olimpia CSU Braşov au mai înscris: Bartee 13 puncte (8 recuperări), Podar și Prlja 11 puncte, Tanacan 6 şi Filip 3 puncte. Aceasta a fost prima victorie obţinută de Phoenix Ştiinţa Constanţa în faţa celor de la