Actori, cântăreţi, artişti de stradă, fotografi, scriitori, modele de viaţă, idei, spectacole. Asta înseamnă pe scurt cea de-a şasea ediţie a Festivalului de Artă şi Cultură Cartfest, care va aduce, din nou, nume mari la Cristian.

    Pornind de la dorinţa de a reedita şi îmbogăţi atmosfera din anii anteriori, festivalul este articulat în jurul conceptului de simţuri - toate cele 5 de bază (văz, auz, tactil, gust şi olfactil) care, puse în comun, dau naştere simţului culturii, adică acelui instrument prin care arta ajunge la fiecare dintre noi în feluri nebănuite şi infinit de diverse.

    Programul Festivalului de Artă şi Cultură Cartfest include patru secţiuni principale - teatru, muzică, carte şi stradă. Dar şi proiecţii de filme în aer liber, conferinţe şi dezbateri, ateliere creative pentru copii, hore ad-hoc în ploaie şi podcast-uri ascultate în iarbă. Un program care atrage de 5 ori populaţia localităţii ediţie de ediţie, aproximativ 25.000 de participanţi români şi străini fiind prezenţi la ediţia din 2018, de exemplu.

    Viţa de Vie & Bohemia Symphonic Orchestra (dirijor Remus Grama), Teatrul de Comedie Bucureşti, Maria Răducanu & Krister Jonsson, The Mono Jacks, Victor Rebengiuc, Subcarpaţi & Taraf de Caliu, Marius Mihalache Band & Damian Drăghici Brothers, Vama, Lightwave Theatre, corul Unison & Unison Stars sunt câțiva dintre invitaţii la Cristian, din acest an.

      În 13 şi 14 iulie 2019, participanţii vor putea degusta produse locale de la cristoloveni în cadrul brunch-ului organizat în curtea Sălii Mari.

    Programul complet al evenimentelor poate fi găsite pe pagina de facebook C’Art Fest sau pe cartfest.ro
.

    Programul Festivalului C’Art Fest 2019:

    Duminică, 7 iulie 2019

19:00 - Superchill & acrobaţi şi personaje de epocă (paradă pe străzile Cristianului, cu pornire de pe Dealul Bisericuţei)
20:00- Viţa de Vie & Bohemia Symphonic Orchestra, dirijor Remus Grama (concert live, Piaţetă)

       Luni, 8 iulie 2019

19:00- Nina, Teatrul de Comedie Bucureşti (adaptare după romanul lui Matei Vişniec, cu Gheorghe Visu, Mihaela Teleoaca şi Lucian Pavel) (Sala Mare)
20:30- Trio Zamfirescu & Adrian Nour, recital de muzică live şi dans
21:30- Parking, cel mai recent film al lui Tudor Giurgiu, lansat la TIFF 2019, proiecţie în aer liber (curtea Sălii Mari)

     Marţi, 9 iulie 2019

18:00- Tot ce-i minunat în lume, Vanner Collective & unteatru (Școala Gimnazială)
20:00 - Crăciunul Preşedintelui (după romanul lui Pascal Bruckner, cu Claudiu Bleonţ, Marian Râlea, Vlad Logigan, Vlad Bîrzanu, Iulia Lazăr)
21:30 - Maria Răducanu (curtea Sălii Mari) - muzică uşoară şi tradiţională reinterpretată

      Miercuri, 10 iulie 2019

18:00 - Alexandra Uşurelu (Biserica Evanghelică)
21:00 - The Mono Jacks (curtea Sălii Mari)

    Joi, 11 iulie 2019

17:00 - Victor Rebengiuc, întâlnire cu publicul (curtea Sălii Mari)
20:00 - Legenda Marelui Inchizitor, spectacol - lectură (după romanul Fraţii Karamazov de Feodor Dostoievski, în interpretarea lui Victor Rebengiuc) (Sala Mare)
21:30- Cozy Poetry Night, spectacol interactiv de poezie, muzică, interpretare şi improvizaţie cu publicul (curtea Sălii Mari)

    Vineri, 12 iulie 2019

19:00 - 4Tune Quartet, recital live de coveruri internaţionale interpretate cu instrumente clasice (curtea Casei Parohiale Evanghelice)
20:00 Subcarpaţi & Taraf de Caliu (Piaţetă)
22:00 Le Concert, proiecţie de film în aer liber (2009) (curtea Sălii Mari)

  Sâmbătă, 13 iulie 2019

11:00 - 16:00 - Brunch cu produse locale (curtea Sălii Mari)
13:00 - Alexu & The Voices Inside, recital live (curtea Sălii Mari)
18:00 - Micul Prinţ, teatru de păpuşi în mărime naturală, Lightwave Theatre (Sala Mare)
20:00 - Marius Mihalache & Damian Drăghici (Piaţetă)
22:00 - Soundopamine (curtea Sălii Mari)

  Duminică, 14 iulie 2019

11:00 - 16:00 - Brunch cu produse locale (curtea Sălii Mari)
13:00 - Alexu & The Voices Inside, recital live (curtea Sălii Mari)
16:00 - Corul de copii Unison şi Unison Stars (Biserica Evanghelică)
18:00 - Amalia respiră adânc, Teatrul Arlechino Braşov (sala de sport a Școlii Gimnaziale)
20:00 - Vama - concert şi petrecere de închidere (curtea Sălii Mari)