larisa-iordache-e-vicecampioana-mondiala

Gimnasta Larisa Iordache a câştigat medalia de argint în finală la individual compus, la Campionatul Mondial de la Nanning din China.Larisa Iordache a încheiat concursul cu un total de 59,765 puncte, cu care a obţinut medalia de argint, notele sale fiind următoarele: 15,066 la sărituri, 14,866 la paralele, 15,100 la bârnă şi 14,733 la sol. La rândul său, Ştefania Stănilă s-a clasat pe locul 19 în finală, cu 53,533 puncte (14,500 la sărituri, 13,600 la sol, 12,733 la paralele şi 12,700 la bârnă). Medalia de aur la individual compus a fost cucerită de Simone Biles (SUA, 60,231 puncte), iar cea de bronz a revenit gimnastei Kyla Ross (SUA, 58,232 puncte). Larisa Iordache va mai concura şi în finalele de la sol şi bârnă, programate duminică. Ea a adus României prima medalie într-o finală la individual compus după 7 ani.