Liga a 4-a a avut parte de un meci special sâmbătă, aproximativ 1.000 de spectatori asistând la derby-ul local dintre AS SR și ACS Colțea 1920 Brașov, câștigat de gazde cu 2-1.

Meciul a început cu lovitura de start dată de legendarul Nicolae Pescaru, iar în prima repriză cei de pe teren s-au ridicat la înălțimea atmosferei din tribună și au oferit un fotbal bun.

Liță a deschis scorul, Horia Popa a adus egalarea înainte de pauză, iar Vagner a stabilit scorul final în minutul 66, într-o partidă cu nenumărate ocazii ratate.

Potrivit lui Nicolae Pescaru, echipa antrenată de Petre Lucian arată bine, dar mai au de lucru și lotul trebuie întărit pentru liga a III-a. Cât despre brașoveni, fostul fotbalist îi îndeamnă „să vină la stadion ca atunci când juca Nae la echipă, să fie iarăși tribunele arhipline. N-aveau loc pe-atunci, se rupeau plopii să stea să vadă. Dar erau alte condiții, nu prea avea lumea unde să meargă în afară de fotbal”, a declarat Nicolae Pescaru pentru Brașovul Tău. 

În celelalte partide ale etapei, Precizia Săcele s-a impus fără probleme, scor 13-0, în fața celor de la Berivoi, iar Olimpic Zărnești și-a adjudecat un loc pe podium, învingând cu 1-0 formația ACSM Codlea. 
 
Rezultatele etapei a X-a

A.S. F.C. Precizia Săcele – A.F.C.S. Carpaţi Berivoi 13-0

A.S. Aripile Braşov – A.S. Cetatea Homorod 1-1

C.S. Chimia Orașul Victoria – A.S. Olimpic Voila 3-0

A.S.C. Olimpic Zărneşti – A.C.S.M. Codlea 1-0

A.S. Inter Tărlungeni – C.S. Inter Cristian 0-0

A.S. Prietenii Rupea - A.C.S. Steagu Roșu Brașov 1-2

AS SR Brașov - A.C.S. Colțea 1920 Brașov 2-1 

A.C.S. Voința Hurez – A.S. Avântul Dumbrăvița 0-1

Clasament

1. AS SR Brasov 28p    

2. Precizia Săcele 26p 

3. Olimpic Zărneşti 24p          

4. A.C.S.M. Codlea 21p           

5. Coltea 1920 Brasov  20p     

6. Steagu Rosu Brasov 18p

7. Inter Tarlungeni 16p           

8. Chimia Orasul Victoria 15p

9. Inter Cristian 14p    

10. Aripile Braşov 11p

11. Avântul Dumbrăvița 10p   

12. Olimpic Voila 9p   

13. Cetatea Homorod  7p      

14. Carpaţi Berivoi 7p 

15. Prietenii Rupea 6p

16. Vointa Hurez 0p