liga-i-etapa-31

Formaţia Astra Giurgiu a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (1-0), echipa Rapid, într-un meci din etapa a 31-a a Ligii I, în care golul victoriei a fost înscris în ultimele secunde de joc, după ce rapidiştii egalaseră în minutul 90+1. Golurile gazdelor au fost marcate de Takayuki '45, Yahaya '70 şi Bukari '90+3. Pentru Rapid au înscris E. Dică '77 şi Herea '90+1. În minutul 36, jocul a fost oprit pentru câteva momente după ce Pecanha a acuzat o accidentare. Galeria Rapidului i-a chemat pe jucători să o salute, profitând de întrerupere. Fanii le-au cerut jucătorilor să iasă de pe teren. Fotbaliştii au ajuns până la marginea terenului, au aplaudat galeria, după care s-au întors pe gazon şi jocul a continuat. Iată rezultate înregistrate în partidele disputate în etapa a 31-a a Ligii I: Dinamo Bucureşti - Steaua Bucureşti 0-2, Gaz Metan Mediaş - Oţelul Galaţi 1-2, Ceahlăul Piatra Neamţ - FC Vaslui 0-2, Concordia Chiajna - Petrolul Ploieşti 1-1, CS Turnu Severin - Pandurii Târgu Jiu 1-3 şi Astra Giurgiu - Rapid Bucureşti 3-2. Runda se încheie astăzi cu jocurile: Universitatea Cluj - CSMS Iaşi, ora 19.00, Digisport, FC Braşov - CFR Cluj, ora 19.30, Dolce Sport şi Viitorul Constanţa - Gloria Bistriţa, ora 21.30, Digisport. În clasament pe prima poziţie se situează  Steaua Bucureşti cu 75 puncte, roş-albaştrii fiind deja campionii României. Pentru locul secund se bat trei echipe, Dinamo ieşind momentan din această luptă, după ce a pierdut derby-ul cu Steaua. Astfel pe locul doi este formaţia Pandurii Târgu Jiu cu 59 de puncte, pe trei este Astra cu 57 de puncte iar pe locul patru se situează Petrolul tot cu 57 de puncte.

Sursa: Mediafax