liga-i-etapa-a-iiia-(1)

Nou-promovata ACS Poli Timișoara a obținut prima sa victorie din actuala ediție a Ligii I de fotbal, 1-0 (0-0) cu FC Botoșani, luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a a treia început cu întârziere de aproape 30 de minute. Fostul atacant de la Unirea Tărlungeni, Robert Elek a marcat golul victoriei bănățenilor, dintr-o centrare perfectă a lui Ianis Zicu. Partida a început cu o întârziere de circa 30 de minute, din cauza faptului că trei jucători nu aveau vize regulamentare pe legitimațiile de joc: Alex Curtean, Andrei Artean, respectiv Radoslav Dimitrov. Ei au fost înlocuiți în cele din urmă în formulele de start de Javi Hernandez și Fernando Llorente, respectiv Florin Plămadă.

Iată rezultate complete înregistrate în partidele disputate în etapa a treia a Ligii I:FC Voluntari - Pandurii Târgu Jiu 0-0, ASA Târgu-Mureş - Concordia Chiajna 1-0, FC Viitorul - Dinamo Bucureşti 1-1, Steaua Bucureşti - CFR Cluj 1-1, CS Universitatea Craiova - Astra Giurgiu 1-2, CSMS Iaşi - Petrolul Ploieşti 1-0 și  Poli Timișoara – FC Botoșani 1-0. În clasament pe prima poziție se află ASA Târgu Mureș cu 7 puncte, urmată de CSMS Iași tot cu 7 puncte și de Steaua cu 5 puncte.