lucien-hora-cel-mai-rapid-la-brasov

Deși norii și-au facut apariția în repetate rânduri desupra Brașovului, ploaia nu a căzut peste traseul de pe Drumul Poienii, care a găzduit cea de-a doua etapă a Campionatului Național de Viteză în Coastă Dunlop. In fața numeroșilor spectatori, Lucien Hora (Lola B99/50) a câștigat Marele Premiu al Orașului Brașov, adjudecându-și victoria în ambele manșe de concurs. Pe a doua treaptă a podiumului a urcat Ovidiu Zaberca, iar pe cea de-a treia Paul Andronic, după o frumoasă bătălie pentru locul secund. Un duel frumos am avut pe parcursul întregului weekend și în fruntea grupei A, acolo unde Adrian Iliescu (Mitsubishi Lancer EVO IX) l-a invins pe Cosmin Dragnea (Mitsubishi Lancer EVO VII). Pe locul 3 a încheiat George Crețu (Mitsubishi Lancer EVO VI). Simone Tempestini a fost cel mai rapid pilot al categoriei rezervate juniorilor, iar Mihai Beldie, la volanul unui BMW 120d, a reușit cel mai bun timp cu o mașină diesel. Mihai Manole a câștigat lupta debutanților, surclasându-i pe Sebastian Stănescu și pe Andrei Degeratu. Două mașini BMW au câștigat grupele "istoricelor". Gunther Graef l-a invins pe Cătălin Cedric Ghigea și pe Marian Comșa în categoria I1 iar Eduard Tontsch s-a clasat în fața lui Dan Spuderka și a lui Costin Gănescu la I2. Componenții ACM Sport Reșița au urcat pe prima treaptă a podiumului destinat echipelor. Pe 2 s-a clasat Autotehnica  iar pe 3, Rally Dream Team