lupii-au-echilibrat-finala

Corona Wolves Braşov a învins pe HC Nove Zamky cu scorul de 3-2 (1-2, 1-0, 1-0), aseară, în Slovacia, şi a redus diferenţa în finala Ligii MOL în care este condusă cu 3-2. Într-un meci jucat de gazde cu trofeul pe masă, „lupii” de sub Tâmpa au reuşit o victorie remarcabilă, în ciuda presiunii. Corona a deschis scorul după doar 54 de secunde de la primul fluier prin Zsombor Antal, dar până la finalul primei reprize gazdele au reuşit să întoarcă scorul după golurile marcate de Albin Podstavek (06:26) şi Marek Uram (19:59). Braşovenii conduşi de Rauhanen şi Lindqvist şi-au adjudecat următoarele două reprize, prin golurile marcate de Zsolt Molnar (28:57) şi Levente Zsok (46:43) şi se menţin în lupta pentru trofeu.  Meciul al şaselea se va disputa la Braşov, joi, 20 martie, iar un eventual meci decisiv va avea loc în Slovacia pe 23 martie. Finala se desfăşoară după sistemul „cel mai bun din şapte partide”.