lupii-fara-colti-(1)

Corona Wolves Brașov a pierdut jocul de pe teren propriu disputat în compania formației Progym Gheorgheni, și pot pierde poziția a treia a ierarhiei naționale. Trupa din Gheorghieni, aflată pe locul cinci în campionat s-a impus cu scorul de 4-2 (1-0, 1-2, 2-0). Lajos Nyerges a deschis scorul după șase minute de joc, iar Tibor Basilidesz a majorat diferența după doar 49 de secunde scurse din cea de-a doua repriză a confruntării. „Lupii” au revenit în joc și au restabilit egalitate pe tabela de marcaj după golurile reușite  Arpad Mihaly și Istvan Sprencz. Astfel cu 20 de minute înainte de finalul confruntării, tabela arăta egalitate, scor 2-2. În ciuda faptului că hocheiștii brașoveni au fost la cârma jocului în ultima repriză, cei care au punctat au fost cei de la Gheorghieni. Vaclav Novak și Tibor Basilidesz au marcat și au stabilit scorul final, 4-2. „Lupii” au ratat ocazii mari de a puncta prin Zsolt Molnar și M. Biro care au nimerit transversala porții trupei din Gheorghieni. În altă partidă Steaua a învins campioana Dunărea Galați cu 5-4. În clasament pe prima poziție se menține Sport Club Miercurea Ciuc cu 82 de puncte (36 de jocuri). Pe locul secund este Dunărea Galați cu 71 de puncte (37 j), podiumul fiind completat de Corona Wolves Brașov cu 60 de puncte (35 j). Steaua s-a apropiat la doar două puncte de „lupi” și speră în continoare la poziția a treia. Astăzi de la ora 18.00 are loc partida revanșă dintre Corona și Progym Gheorghieni.