lupii-la-a-sasea-infrangere

Corona Wolves Braşov a pierdut pe teren propriu cu Dab Docler, scor 4-5 (3-1, 0-3, 1-1), a ajuns la a şasea înfrângere consecutivă şi este în afara locurilor care duc în play-off-ul Ligii Mol. Hocheiştii braşoveni au condus cu 3-1, dar campioana din sezonul trecut a întors rezultatul în favoarea sa. „Lupii” lui Lindqvist au început excelent meciul cu Dab Docler, echipa cu care se află în luptă directă pentru accesul în play-off. Corona a deschis rapid scorul prin Zsolt Molnar iar fanii au aruncat peste 1.500 de jucării de pluş pe gheaţă cu prilejul celei de-a doua ediţii a „teddy bear toss” la Patinoarul „Olimpic”. Apoi Roberto Gliga a făcut 2-0, în minutul 15. Oaspeţii au redus din handicap prin Jabornik, iar Martin Saluga a stabilit scorul primei pauze, 3-1 în favoarea formaţiei de sub Tâmpa. Repriza secundă a fost controlată însă în totalitate de maghiari care au marcat de trei ori consecutiv şi înainte de ultimele 20 de minute de joc conduceau cu scorul de 4-3. Finalul meciului a fost unul foarte tensionat. Dab Docler a marcat golul de 5-3 şi părea să se fi desprins decisiv, apoi a început o încăierare generală care putea schimba soarta partidei. În superioritate, Corona a reuşit să se apropie la un gol, după reuşita lui Virag, dar era prea târziu pentru o revenire spectaculoasă. În celelalte meciuri disputate aseară s-au înregistrat rezultatele: SC Miercurea Ciuc – Ferencvaros Budapesta 6-3 (2-1, 4-0, 0-2) şi Miskolci – Nove Zamky 4-2 (1-1, 1-1, 2-0). În urma acestor rezultate Corona Wolves Braşov este pe locul şase cu 42 de puncte din 28 de meciuri. Lideră este formaţia Nove Zamky cu 51 de puncte din 26 de meciuri, pe locul doi este SC Miercurea Ciuc, 48 de puncte din 26 de meciuri, iar poziţia a treia este ocupată de Dab Docler, 46 de puncte din 25 de meciuri. Ultimul loc care asigură prezenţa în play-off este ocupat de Ferencvaros cu 45 de puncte din 28 de jocuri. Miskolci este pe locul cinci cu 44 de puncte din 27 de meciuri.