medalii-de-argint-si-aur-pentru-romania

Echipa masculină de gimnastică a României s-a clasat pe locul doi la triunghiularul cu Germania şi Elveţia, de la Obersiggenthal.Echipa României, formată din gimnaştii Cristian Băţagă, Andrei Muntean, Marius Berbecar, Andrei Ursache, Daniel Rădeanu şi Laurenţiu Nistor a încheiat concursul din Elveţia cu un total de 338,55 puncte, cu care s-a clasat pe locul 2. Competiţia a fost câştigată de Germania, iar Elveţia s-a clasat pe locul 3. La individual-compus, competiţia a fost câştigată de Andrei Muntean. Echipa feminină de gimnastică a României, formată din sportivele Larisa Iordache, Ana Maria Ocolişan, Andreea Munteanu, Silvia Zarzu, Paula Tudorache şi Ştefania Stănilă, s-a clasat pe locul doi la aceeaşi competiţie, cu un total de 219.05 puncte. Competiţia feminină a fost câştigată de Germania, iar Elveţia s-a clasat pe locul 3. Larisa Iordache a câştigat concursul individual-compus cu 58.950 puncte. Concursul de la Obersiggenthal a fost o etapă de pregătire pentru gimnaştii români înaintea participării la Campionatele Mondiale de la Nanning (China), între 3-12 octombrie.