moldovenii-merg-mai-departe

FC Botoșani a reușit prima victorie europeană din istorie și s-a calificat în turul al doilea preliminar al Europa League în dauna georgienilor de la FC Tskhinvali. Trupa lui Leo Grozavu s-a impus la Tbilisi cu 3-1, după ce în tur la Botoșani scorul a fost egal 1-1. Doi jucători care au jucat în trecut sub Tâmpa, au marcat golurile formației moldovene. Dan Roman a evoluat la începutul carierie pentru Forex Brașov, iar Paul Batin a fost vârful celor de la FC Brașov. În turul secund al competiției europene FC Botoșani va juca împotriva polonezilor de la Legia Varșovia.

FC Botoșani, debutantă în cupele europene, s-a calificat în turul al doilea preliminar al Europa League la fotbal după ce a învins formația georgiană FC Tskhinvali cu scorul de 3-1 (1-0), la Tbilisi, în manșa secundă a primului tur preliminar al competiției. În tur la Botoșani scorul a fost egal 1-1. Moldovenii au început excelent meciul retur și au deschis scorul prin Roman, după doar șase minute. Atacantul venit de la Gaz Metan Mediaș a șutat lângă bară de la circa 18 metri. Roman a fost aproape de a reuși „dubla” două minute mai târziu, dar a trimis în transversală, cu capul, mingea centrată de Ivanovici. Echipa gazdă a rămas în zece oameni din minutul 37, când atacantul Kacearava a primit al doilea galben, pentru un cot aplicat în săritură lui Plămadă. După pauză, FC Botoșani a rămas și ea în zece oameni, Plămadă văzând al doilea cartonaș galben. În minutul 59, botoșănenii au rezolvat ecuația calificării. Roman a reluat simplu din 6 metri, centrarea lui Vașvari și FC Botoșani se desprindea pe tabela de marcaj.  În minutul 65, Cucu a gafat neașteptat, a făcut fault în careu la Șulaia și Kilasonia a marcat din penalty. Echipa lui Leo Grozavu a tranșat disputa marcând trei minute mai târziu, pe contraatac, prin Batin în minutul 69. S-a încheiat 3-1 pentru trupa lui Leo Grazavu care a obținut calificarea în turul al doileaprelimniar al competiției. FC Botoșani va juca în această fază a competiției cu Legia Varșovia, vicecampioana Poloniei, primul meci fiind programat în deplasare pe 16 iulie, iar revanșa pe 23 iulie la Botoșani.