niculescu-a-fost-eliminata

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu, locul 76 WTA, a fost învinsă în turul doi de la Roland Garros, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-2, de sportiva Paula Ormaechea (Argentina - locul 75 WTA), după ce a avut minge de meci în setul doi.Meciul a început, miercuri seară, însă a fost întrerupt din cauza ploii la scorul de 6-2, 2-0 pentru româncă. Partida s-a reluat joi, iar Niculescu a servit pentru meci la 5-3 în al doilea set, a avut minge de meci la 5-4 pe serviciul adversarei, însă în cele din urmă a pierdut cu scorul de 5-7. Apoi, în setul trei, Niculescu a fost învinsă cu scorul de 6-2. În turul trei, Paula Ormaechea va juca în compania rusoaicei Maria Şarapova, favorită numărul 7, care a trecut de Ţvetana Pironkova (Bulgaria), scor 7-5, 6-2. Pentru calificarea în turul 2, Niculescu va primi un premiu în valoare de 42.000 de euro.