Opera îi aşteaptă pe braşoveni, luna viitoare, cu mai multe spectacole de excepţie. Falstaff, Fiica Regimentului, Carmen, Bărbierul din Sevilla sau Faust sunt doar câteva dintre marile opere ce vor fi jucate, la instituţia de cultură braşoveană, în luna octombrie. Nici Recitalul de la Ora 5 nu lipseşte, de luna viitoare, din programul operei braşovene, dar nici spectacolele pentru copii cum ar fi „Vitrina cu Personaje” sau „Frumoasa din Pădurea Adormită.” Preţul biletelor este de 30 de lei, iar elevii, studenţii şi pensionarii beneficiază de reduceri.
PROGRAM DE SPECTACOLE OCTOMBRIE 2016
Sâmbătă, 1 octombrie 2016, ora 18.30, Sala Operei
FALSTAFF – Operă de G. Verdi
Cu: Lucian Petrean (Cluj-Napoca), Valentin Marele, Ioana Mărgărit,Nicoleta Chirilă, Cristina Roşu, Asineta Răducan, Mihai Irimia, Claudiu Bugnar, Valentin Racoveanu (Opera Naţională Bucureşti), Lorand Cristian
Dirijor: Adrian Morar (Cluj-Napoca)
Regia: Cristian Mihăilescu
Miercuri, 5 octombrie 2016, ora 11.00, Sala Operei
MICUŢA DOROTHY de S. Kerim şi M. Ţeicu
Cu: Mihaela Marele, Florin Grama, Irinel Felea,Magdalena Traian, Lorand Cristian, Daniela Surdeanu, Maria Petcu-Catrina, Nora Vlad, Cristina Roşu, Aurel Aron, Gabriela Şeicanu
Regia: Migry Avram-Nicolau
Miercuri, 5 octombrie 2016, ora 17.00, Casa Mureşenilor
RECITALUL DE LA ORA 5
Ioana Mărgărit, Nora Vlad, Simona Patriche
Sâmbătă, 8 octombrie 2016, ora 18.30, Sala Operei
FIICA REGIMENTULUI - Operă de G. Donizetti
Cu: Valentina Mărgăraş, Liviu Iftene, Lorand Cristian, Carmen Topciu, Ştefan Schuller, Marian Reşte, Sonia Hazarian, Claudiu Bugnar
Dirijor: Traian Ichim
Regia: Cristian Mihăilescu
Miercuri, 12 octombrie 2016, ora 11.00, Sala Operei
FRUMOASA DIN PĂDUREA ADORMITĂ de S. Kerim şi M. Ţeicu
Cu: Mariana Tomescu, Andromeda Nemeş, Simona Mărcan, Asineta Răducan, Cristina Roşu, Geanina Tomescu, Sonia Hazarian, Nicolae Zaharia,Mugurel Oancea, Cristian Dicu
Regia: Attila Török
Miercuri, 12 octombrie 2016, ora 17.00, Casa Mureşenilor
RECITALUL DE LA ORA 5
Maria Petcu-Catrina, Nora Vlad, Simona Patriche
Sâmbătă, 15 octombrie 2016, ora 18.30, Sala Operei
FAUST – Operăde Ch. Gounod
Cu: Robert Nagy (Bucreşti), Dan Popescu, Anda Pop, Alexandru Aghenie,
Asineta Răducan, Sonia Hazarian, Lorand Cristian
Dirijor: Ciprian Teodoraşcu (Bucureşti)
Regia: Cristian Mihăilescu
Miercuri, 19 octombrie 2016, ora 17.00, Casa Mureşenilor
RECITALUL DE LA ORA 5
Vineri, 21 octombrie 2016, ora 18.30, Sala Operei
CARMEN - Operă de G. Bizet
Cu: Gabriela Hazarian, Cosmin Marcovici (Opera Naţională Română Iaşi),
Adrian Mărcan, Ana Donose (Opera Naţională Română Iaşi), Marian Reşte,
Paul Tomescu, Corina Klein, Cristina Coatu, Nicolae Zaharia, Claudiu Bugnar
Dirijor: Dorel Munteanu
Rega: Cristian Mihăilescu
Duminică, 23 octombrie 2016, ora 18.30, Sala Operei
CARMEN - Balet pe muzică de G. Bizet, R. Scedrin, J. Rodrigo,
C. Rissuti, M. Pemella
Regia şi coregrafia: Ioan Dorin Coşeriu
Miercuri, 26 octombrie 2016, ora 11.00, Sala Operei
VITRINA CU PERSONAJE
(spectacol-lecţie pentru copii)
Cu: Cristina Rotundu, Corina Klein, Simona Mărcan, Maria Petcu-Catrina, Lăcrămioara Schuller, Cristina Roşu, Sonia Hazarian, Cristian Dicu, Mugurel Oancea, Lorand Cristian, Nicolae Zaharia
Regia: Anda Tabacaru-Hogea
La pian: Simona Patriche
Miercuri, 26 octombrie 2016, ora 17.00, Casa Mureşenilor
RECITALUL DE LA ORA 5
Valentina Mărgăraş, Nora Vlad,
Sâmbătă, 29 octombrie 2016, ora 18.30, Sala Operei
BĂRBIERUL DIN SEVILLA – Operăde G. Rossini
Cu: Lăcrămioara Schuller, Mihai Irimia, Daniel Pop (Opera Naţională Bucureşti),
Dan Popescu, Lorand Cristian (debut), Gabriela Hazarian, Nicolae Zaharia,
Aurel Aron
Dirijor: Traian Ichim
Regia: Carmen Dobrescu